درباره ما

معاونت دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند یکی از محوری‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های دانشگاه است که ارتباط مستقیم با دانشجویان دارد و فراهم‌کننده نیازهای عمومی دانشجویان و مدافع حقوق آنان در دانشگاه است. این سازمان مجموعاً دارای چهار اداره و مرکز به شرح زیر است که وظیفه تأمین نیازهای رفاهی، بهداشتی- درمانی و مشاوره دانشجویی را به عهده دارد.
مسئولیت معاونت دانشجویی بر عهده آقای دکتر اسماعیل نجفی اقدم است. ایشان دارای مدرک دکتری برق هستند.

 • اداره کل امور دانشجویی؛ عمده فعالیت این مدیریت امور مربوط به تغذیه و وام دانشجویی است و بخش‌های زیر را شامل می‌شود: اداره خدمات دانشجویی و اداره تغذیه، واحد بررسی و پرداخت وام‌های دانشجویی، تسویه حساب دانشجویان،  شوراهای صنفی و تعاونی‌های دانشجویی، واحدهای تهیه و توزیع موادغذایی، به روزرسانی و کنترل سامانه رزرو غذا ، نظارت و ارزیابی عملکرد پیمانکاران تغذیه دانشجویی ، آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه تغذیه دانشجویی ، اجزای اداره خدمات دانشجویی و تغذیه را تشکیل می‌دهند.

  

 • اداره امور خوابگاه‌ها؛ دانشگاه صنعتی سهند با در اختیار داشتن بیش از دو هزار نفر ظرفیت خوابگاهی، مدیریت دو خوابگاه برادران و خواهران در زیر مجموعه اداره امور خوابگاه‌ها انجام می‌شود. ترکیب دانشجویان خوابگاهی بر حسب مقاطع تحصیلی، جنسیت و شهرستان محل سکونت متفاوت است.

    

 • مرکز مشاوره دانشجویی؛ این مرکز به ارایه خدمات مشاوره، راهنمایی و بهداشت روانی در زمینه‌های مختلف تحصیلی، اجتماعی، خانوادگی، عاطفی و کمک به حل مشکلات دانشجویان اختصاص دارد. این مرکز دارای دو بخش مشاوره و درمان و آموزش بهداشت روان است. در بخش مشاوره و درمان، خدمات مشاوره تحصیلی، خانوادگی، عاطفی، روان‌درمانی، روان‌پزشکی و روان‌سنجی و مشاوره تلفنی در بخش آموزش بهداشت روان، جلسات سخنرانی، آموزش‌های گروهی، کارگاه‌های مهارت زندگی، سمینارهای بهداشت روانی، چاپ بروشور و… ارائه می‌شود. همچنین این مرکز در سطح خوابگاه‌ها، پردیس‌ها و برخی دانشکده‌ها شعباتی فعال دارد.

 • اداره بهداشت و درمان دانشگاه؛ این اداره کل وظایف و خدمات قابل توجهی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از: ارایه خدمات درمانی به دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی، ارایه خدمات پزشکی عمومی، معرفی و اعزام بیماران به مراکز درمانی و بیمارستانی. علاوه بر وظایف درمانی، این اداره کل وظایف بهداشتی از قبیل: نظارت بر بهداشت اماکن عمومی، خوابگاه‌ها، غذاخوری‌ها، بوفه‌ها و…، نظارت بر حسن اجرای آیین‌نامه‌های بهداشتی در قرارداد با پیمانکاران و برنامه‌ریزی و آموزش برای افزایش سطح آگاهی‌های عمومی دانشجویان و کارکنان نسبت به پیشگیری و بهداشت را بر عهده دارد.

 • اداره تربیت بدنی یکی از واحدهای زیرمجموعه معاونت دانشجویی دانشگاه است. در این اداره تلاش می شود با برنامه ریزی صحیح، فعالیت های ورزشی دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان توسعه یافته و از این طریق، ضمن حفظ و بهبود سلامت جسمانی تمامی اقشار دانشگاه، روحیه شادابی، همکاری و قانونگرایی در فضای دانشگاه ارتقاء یابد.
  در واقع، هدف کلان اداره تربیت بدنی دانشگاه، برنامه ریزی و اجرای فعالیت های ورزشی هدفمند به منظور کمک به رشد و شکوفایی ابعاد معنوی، جسمانی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی دانشجویان و ارتقاء سلامت جسمانی و روانی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه است. در این راستا، موضوعات زیر به عنوان اهداف اختصاصی این اداره تعریف می شوند:
  ۱- توسعه کمی و کیفی ورزش همگانی
  ۲- توسعه کمی و کیفی ورزش قهرمانی
  ۳- جذب حداکثری دانشجویان به فعالیت های ورزشی
  ۴- ارتقاء شخصیت دانشجویان در ابعاد معنوی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی
  ۵- توسعه فعالیت های ورزشی اعضای هیأت علمی و کارکنان